Przezroczysty Wyświetlacz Projekt DIY

Zbuduj Własny Przezroczysty Wyświetlacz Siedmiosegmentowy z Podświetleniem Krawędziowym – Idealny Projekt DIY!

przezroczysty wyświetlacz

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak stworzyć coś wyjątkowego z prostych, dostępnych materiałów?  YouTuber „Upir” znalazł sposób, by zrobić to w fascynujący sposób. Dzięki jego projektowi możesz zbudować własny przezroczysty wyświetlacz siedmiosegmentowy z podświetleniem krawędziowym. To doskonała okazja dla pasjonatów elektroniki, hobbystów i studentów do zgłębienia tajników tworzenia innowacyjnych urządzeń.

Jak To Działa?

Projekt upira opiera się na wykorzystaniu przezroczystego materiału, takiego jak akryl, podświetlanego diodami LED od krawędzi. Ta technika pozwala uniknąć zakłóceń wizualnych przez elektronikę i tworzy estetyczny efekt wizualny.

Upir wyjaśnia: „Jeśli weźmiesz kawałek szkła lub akrylu, lub właściwie cokolwiek przezroczystego — i oświetlisz ten materiał diodą LED z krawędzi, światło będzie podróżować wewnątrz akrylu i odbijać się. Gdy zadrapiesz lub wygrawerujesz przód, światło odbije się od tego zadrapania, a ten obszar będzie świecić znacznie mocniej. I właśnie tak działają wyświetlacze z podświetleniem krawędziowym.”

Inspiracja i Wykonanie

Projekt upira czerpie inspirację zarówno z gotowych wyświetlaczy z podświetleniem krawędziowym, jak i z tradycyjnych wyświetlaczy LED oraz LCD. Jego podejście polega na użyciu stosu przezroczystych arkuszy akrylu, które są trzymane na miejscu za pomocą uchwytu wydrukowanego w 3D. Krawędź każdego arkusza jest umieszczona nad rzędem matrycy LED 8×8 RGB — jeden arkusz na rząd. Arkusze są wygrawerowane wzorem siedmiosegmentowym, jeden segment na arkusz.

Gdy wszystkie diody LED są wyłączone, wyświetlacz jest w dużej mierze przezroczysty — lekko zamglony z powodu wielu warstw, ale nadal wystarczająco przejrzysty. Włączając odpowiednie rzędy diod LED, segment wygrawerowany na danym arkuszu akrylu zaświeci. Możesz włączać różne segmenty, aby wyświetlać dowolne cyfry, podobnie jak w tradycyjnym wyświetlaczu siedmiosegmentowym.

przezroczysty wyświetlacz

Dlaczego Warto Spróbować?

Projekt upira to nie tylko świetna zabawa, ale również edukacyjna przygoda. Pozwala na zrozumienie zasady działania wyświetlaczy siedmiosegmentowych oraz technik grawerowania i podświetlania krawędziowego. Dodatkowo, gotowy wyświetlacz może być doskonałym elementem dekoracyjnym lub funkcjonalnym w Twoim domu lub pracowni.

Więcej Informacji

Szczegółowy przewodnik budowy, plikami do druku 3D i szablonami do grawerowania, jest dostępny na kanale YouTube upira oraz na GitHubie pod licencją MIT. Zachęcamy do odwiedzenia tych źródeł i spróbowania swoich sił w tym fascynującym projekcie!

Podsumowanie

Budowa przezroczystego wyświetlacza siedmiosegmentowego z podświetleniem krawędziowym to projekt, który łączy prostotę i innowacyjność. Idealny dla pasjonatów DIY, hobbystów i studentów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Dołącz do społeczności majsterkowiczów i odkryj, jak wiele radości może dać tworzenie własnych urządzeń elektronicznych!

Scroll to Top