Stwórz Interaktywne Flip-Disc Art

flip disc

Odkryj sztukę z efektem WOW!

Czy kiedykolwiek marzyłeś o stworzeniu własnego flip-disc wyświetlacza? Ten przewodnik pomoże Ci stworzyć oszałamiające dzieło sztuki o rozdzielczości 84 x 42 piksele. Wejdź w świat retro technologii z nowoczesnym twistem i dowiedz się, jak samodzielnie zbudować interaktywny wyświetlacz, który zachwyci każdego!

Flip-Disc Wyświetlacze: Retro w Nowoczesnym Wydaniu

Flip-disc wyświetlacze, znane również jako flip-dot, były popularne w przeszłości, ale zostały wyparte przez nowoczesne technologie wysokiej rozdzielczości. Jednak w społeczności majsterkowiczów i entuzjastów elektroniki, starocie mają swoje niezaprzeczalne uroki. Te niskorozdzielcze monochromatyczne wyświetlacze, mimo że nie nadają się do każdego zadania, oferują wyjątkowe wrażenia wizualne i dźwiękowe dzięki satysfakcjonującym kliknięciom i hipnotyzującym wzorom.

Jak Zacząć? Przewodnik Kathy Korevec

Jeśli jesteś zaintrygowany flip-disc wyświetlaczami, ale nie wiesz, jak zacząć, przewodnik stworzony przez inżyniera kreatywnego Kathy Korevec jest idealnym miejscem na start. Korevec zaprojektowała i zbudowała duży wyświetlacz o rozdzielczości 84 x 42 piksele, który można powiesić na ścianie jak dzieło sztuki. Co więcej, wyświetlacz ten nie tylko pokazuje statyczne obrazy i animacje, ale także reaguje na głos i strumienie wideo od widza!

Flip-Dot
Budowa Wyświetlacza

Wyświetlacz jest złożony z siatki paneli flip-disc firmy Alfazeta. Panele te są zasilane przez mikrokontroler ATmega128 i mają całą niezbędną elektronikę do indywidualnego sterowania pikselami przez interfejs RS-485. Z racji mechanicznej natury wyświetlacza, potrzebuje on sporej mocy – 24 woltów przy 9 amperach, dostarczanych przez zasilacz Meanwell.

Konstrukcja Ramy

Konstrukcja ramy została wykonana z aluminiowych profili 80/20. Płytki PCB zostały bezpośrednio przymocowane do tych ram, ale Kathy przestrzega przed koniecznością zachowania ostrożności, ponieważ moduły flip-dot są bardzo delikatne.

Dodanie Inteligencji

Po połączeniu i zasileniu modułów flip-dot, nadszedł czas na dodanie inteligencji do systemu. Zestaw deweloperski NVIDIA Jetson Orin Nano, wraz z kamerą IMX708 i płytką audio Waveshare, zostały dodane do konstrukcji. Dzięki nim możliwe jest nie tylko wysyłanie odpowiednich sygnałów do sterowania wyświetlaczem, ale także uruchamianie zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego. Za pomocą narzędzi takich jak MediaPipe do wykrywania postawy, wyświetlacz może na przykład odzwierciedlać ruchy osoby stojącej przed nim.

Interaktywna Obsługa

Jednym z często pomijanych elementów w projektach DIY jest interfejs użytkownika. Zazwyczaj wystarcza nam podstawowy system wysyłający surowe komendy, ale po latach może okazać się trudny do obsługi. Aby uniknąć tego problemu, Korevec stworzyła aplikację na smartfona, która umożliwia programowanie wyświetlacza. Dzięki niej łatwo jest tworzyć nowe dzieła sztuki, zmieniać obrazy, a nawet uruchamiać animacje.

app_screen

Podsumowanie

Flip-disc wyświetlacze to fascynujący powrót do przeszłości z nutą nowoczesności. Dzięki przewodnikowi Kathy Korevec możesz stworzyć własne interaktywne dzieło sztuki, które zachwyci każdego odwiedzającego. Zainspiruj się i zacznij swoją przygodę z elektroniką już dziś! Dołącz do nas na Facebooku i Twitterze, gdzie znajdziesz więcej inspirujących projektów i poradników. Twórzmy razem inteligentne domy przyszłości!

Scroll to Top