Rosmo: Nowe Horyzonty Robotyki dla Pasjonatów Majsterkowania

W świecie, gdzie technologia rozwija się w zawrotnym tempie, robotyka staje się coraz bardziej dostępna dla amatorów i entuzjastów. Sam Rossiter postanowił uczynić ją jeszcze bardziej przystępną, tworząc Rosmo – innowacyjne, otwartoźródłowe podwozie robota, które można zbudować bez potrzeby lutowania czy użycia drukarki 3D. Rosmo to świetna propozycja dla każdego, kto chce zgłębić tajniki robotyki i cieszyć się tworzeniem własnych robotów.

Co to jest Rosmo?

Rosmo to niskokosztowy robot na kołach, stworzony z myślą o edukacji i eksperymentach. Jego sercem jest moduł ESP32-S3, który zarządza dwoma lub czterema silnikami z enkoderami, zasilanymi przez prosty power bank USB. Dzięki temu, że Rosmo jest otwartoźródłowy, jego projekt jest dostępny dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w robotyce.

Elastyczność i Rozszerzalność

Podstawowa konfiguracja Rosmo jest niezwykle prosta i przystępna, ale jego możliwości są niemal nieograniczone. Robot można rozbudować o różne komponenty, takie jak:

  • Koła Mecanum: Umożliwiające ruch we wszystkich kierunkach.
  • OLED „oczy”: Dodające element interaktywności.
  • Czujniki IMU, ToF i LIDAR: Dla zaawansowanych funkcji pomiarowych i nawigacyjnych.
  • Gniazda MikroBUS i Qwiic: Dla łatwego podłączania dodatkowych modułów.

Programowanie Rosmo

Rosmo oferuje wsparcie dla różnych środowisk programowania, co czyni go idealnym zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, dostępne jest wizualne środowisko programowania MicroBlocks. To intuicyjne narzędzie, które pozwala na tworzenie programów za pomocą prostych bloków, co jest świetnym wstępem do nauki kodowania.

Dla bardziej doświadczonych entuzjastów, Rosmo wspiera ROS 2 (Robot Operating System 2) poprzez zmodyfikowany firmware Linorobot2. ROS 2 to zaawansowane narzędzie, które umożliwia tworzenie skomplikowanych aplikacji robotycznych i integrację z innymi systemami.

Edukacja i Inspiracja

Rosmo to doskonałe narzędzie edukacyjne. Jego prostota i elastyczność sprawiają, że jest idealny dla studentów, hobbystów i nauczycieli, którzy chcą zgłębiać różne aspekty robotyki. Dzięki Rosmo można:

  • Poznawać kodowanie i programowanie: Od podstawowych po zaawansowane techniki.
  • Zrozumieć mechanikę robotyki: Budując i modyfikując robota.
  • Rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów i kreatywności: Angażując się w projekty, które wymagają krytycznego myślenia i innowacyjnych rozwiązań.

Jak Zacząć?

Rosmo jest dostępne jako projekt otwartoźródłowy, a jego pliki projektowe są udostępnione na EasyEDA pod licencją CERN Open Hardware License 2. Pełen zestaw Rosmo można znaleźć na Tindie, gdzie otwarto listę oczekujących.

Podsumowanie

Rosmo to innowacyjne podejście do edukacyjnej robotyki, które otwiera nowe możliwości dla majsterkowiczów na każdym poziomie zaawansowania. Dzięki swojej prostocie i elastyczności, Rosmo stanowi świetne narzędzie do nauki i eksperymentowania w dziedzinie robotyki. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym entuzjastą, Rosmo oferuje bogate możliwości do odkrywania i rozwijania swoich umiejętności w świecie robotów.

Scroll to Top