Jak Uniknąć Kot-astrofy: Nowoczesna Technologia w Służbie Kociego Domu

Właściciele kotów doskonale wiedzą, że życie z tymi uroczymi, ale zuchwałymi stworzeniami to nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie do psów, koty są znane ze swojej niezależności i nieprzewidywalnych zachowań. Pierwsze dni z nowym kotem mogą rozwiać wszelkie złudzenia co do możliwości tresury tych czworonogów. Niemniej jednak, jest sposób, aby trochę lepiej zarządzać ich wybrykami – nowoczesna technologia.

kot na blacie

System Wykrywania Kotów z AI

Inżynier i miłośniczka kotów Yoko Li z San Francisco znalazła innowacyjne rozwiązanie, aby mieć oko na swoje koty. Stworzyła system wykrywania kotów oparty na sztucznej inteligencji, który monitoruje kocie poczynania w domu, nawet gdy jej nie ma. System ten nie tylko śledzi ruchy kotów, ale także informuje właściciela o ich niepożądanych zachowaniach poprzez e-mail. Gdy koty wskakują na stół czy kuchenny blat, system natychmiast o tym donosi, choć nie podejmuje żadnych działań zapobiegawczych. Można by powiedzieć, że koty mają tu pewne pole do popisu, gdy ich właścicielka jest poza domem.

kot leży na wykładzinie

Narrator w Stylu Davida Attenborough

Najciekawszą częścią tego projektu jest jednak jego funkcja narracyjna. System opisuje każde działanie kota w stylu dokumentu przyrodniczego z głosem przypominającym słynnego narratora Davida Attenborough. Wyobraźcie sobie, że wasz kot spacerujący po kuchennym blacie jest opisywany jako „wspaniały pręgowany kot, uważnie badający wodopój człowieka, pełen kociej ciekawości, ostrożnie dotykając tajemnic w błyszczącym metalowym zlewie.” Taka narracja dodaje zupełnie nowego wymiaru do obserwacji kocich zachowań i sprawia, że codzienne życie z kotem staje się jeszcze bardziej fascynujące.

kot siedzi na fotelu

Jak To Działa?

Cały system działa na jednopłytkowym komputerze Raspberry Pi, do którego podłączona jest kamera rejestrująca obrazy. Obrazy te są następnie wysyłane do API GPT-4 Vision OpenAI, gdzie sztuczna inteligencja generuje tekstowy opis w stylu przyrodniczym. Ten opis jest następnie przekształcany w plik audio za pomocą modelu text-to-speech ElevenLabs, który jest odtwarzany przez głośnik. W przypadku wykrycia nieodpowiedniego zachowania, system wysyła e-mail z informacją o incydencie.

Inne Zastosowania

System wykrywania kotów można również używać do innych celów. Yoko Li sugeruje, że może on być przydatny do obserwacji ptaków, odstraszania szopów, czy nawet jako powiadomienie o dostarczonej paczce.

Dostępność i Dokumentacja

Kod źródłowy systemu jest dostępny na GitHubie pod licencją MIT, co oznacza, że można go swobodnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb. Dokumentacja projektu jest obszerna i pozwala na szybkie rozpoczęcie pracy. Jedyna rzecz, której w niej nie znajdziemy, to koty – te musimy dostarczyć sami.

Podsumowanie

Innowacyjny system wykrywania kotów stworzony przez Yoko Li to doskonały przykład na to, jak nowoczesna technologia może wspomagać codzienne życie właścicieli zwierząt. Dzięki niemu, nawet najwięksi miłośnicy kotów mogą trochę lepiej zarządzać ich nieprzewidywalnymi zachowaniami i cieszyć się fascynującymi opisami ich poczynań w stylu dokumentu przyrodniczego. Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego w swojej relacji z kotem, ten projekt może być doskonałym punktem wyjścia.

arduino GPT-4 Vision IoT optoelektronika Raspberry Pi sensor wyświetlacz

Scroll to Top