Najmniejszy na świecie czterokanałowy woltomierz?

Alun Morris skonstruował własny woltomierz przy użyciu mikrokontrolera ATtiny1614 oraz miniaturowego ekranu OLED, który mierzy mniej niż cal sześcienny.

Woltomierz to niezbędne narzędzie do pracy z elektroniką, jednak jak każde inne urządzenie, zajmuje miejsce w twojej skrzynce narzędziowej, torbie lub na biurku. Można argumentować, że standardowy woltomierz w formie zbliżonej do Game Boya jest rozsądnym kompromisem, zwłaszcza że zazwyczaj stanowi część wielofunkcyjnego urządzenia (np. multimetru). Alun Morris postanowił jednak stworzyć być może najmniejszy na świecie czterokanałowy woltomierz. Jest on zdolny wyświetlać jednocześnie cztery napięcia z poziomami logicznymi, a jego rozmiar jest tak mały, że można go łatwo trzymać między palcami.

Woltomierz wykorzystuje mikrokontroler ATtiny1614 do przetwarzania, pobierając sygnały z układu dzielnika napięcia, który pozwala na odczyt w zakresie 0-27V i przetrwanie ±100V w przypadku przekroczenia zakresu. Dla wartości poniżej 1V posiada imponującą rozdzielczość 1mV, a system osiąga dokładność 0,1%, którą można poprawić poprzez kalibrację.

Aby osiągnąć tak niewielki rozmiar 18x21x11mm (znacznie poniżej cala sześciennego), Morris użył płytki perforowanej z rozmieszczeniem pinów co 1,27 mm (zamiast bardziej powszechnych 2,54 mm), a także elementów montowanych powierzchniowo oraz niezwykle skomplikowanego okablowania połączeniowego. Największym komponentem użytym w projekcie jest ekran OLED o przekątnej 0,42 cala i rozdzielczości 74×40 pikseli, który wyświetla cztery napięcia i poziomy logiczne jednocześnie w orientacji pionowej.

Możesz zobaczyć demo tego projektu poniżej, a kod, schematy i więcej informacji dostępne są na stronie GitHub Morrisa. Chociaż projekt jest niezwykle mały, w sekcji ulepszeń autor wspomina, że większy wyświetlacz mógłby być korzystny. Być może następna wersja będzie łatwiejsza do odczytania, nawet jeśli zajmie trochę więcej miejsca!

Scroll to Top